Voelt je hoofd soms als een snelweg zonder afritten? Gedachten die maar doorgaan, zelfs als je lijf eigenlijk moe is? Je bent niet de enige.
Mensen met ADD — de ‘dromerige’ variant van ADHD — hebben misschien niet het drukke gedrag dat je ziet bij ADHD, maar hun hoofd staat altijd aan. Alsof er geen uitknop is. Van buiten zie je het niet altijd, maar van binnen is het vaak razend druk.
Waarom het hoofd bij ADD nooit pauze neemt
ADD (Aandachtsdeficiëntie/hyperactiviteitsstoornis: van het overwegend onoplettend type) wordt vaak omschreven als de ‘rustige’ variant van ADHD. Maar vergis je niet: ook bij ADD is er sprake van een soort innerlijke onrust. Je ziet het niet altijd van buiten, maar van binnen raast het. Gedachten springen van het ene naar het andere onderwerp. Wat eten we vanavond? Heb ik die mail nou al gestuurd? O ja, die afspraak moet ik nog verzetten. En ineens denk je weer aan iets van drie jaar geleden.
Wetenschappers denken dat dit komt door een andere werking van dopamine in je brein. Je brein zoekt continu naar nieuwe prikkels of dingen die ‘belangrijk’ voelen, waardoor het moeilijk is om je aandacht bij één ding te houden.

De valkuil van piekeren en uitstellen
Een druk hoofd zorgt er niet alleen voor dat je moe wordt, maar ook dat je geneigd bent dingen uit te stellen. Taken lijken ineens enorm groot en onoverzichtelijk. Daardoor ga je piekeren en blokkeer je, in plaats van het te doen. En dat piekeren… maakt je hoofd nog drukker. Zo kom je in een vicieuze cirkel terecht waar veel mensen met ADD zich in herkennen.
5 tips om je hoofd tot rust te brengen bij ADD
- Schrijf je hoofd leeg – Pak een schrift of notitie-app en dump alles wat door je hoofd schiet. Zonder filter. Dit helpt je brein om ‘af te vinken’ wat je niet langer hoeft vast te houden.
- Werk met tijdsblokken – Geef jezelf bijvoorbeeld 25 minuten om aan één taak te werken (Pomodoro-techniek), gevolgd door een korte pauze. Zo voorkom je dat je gedachten weer afdwalen.
- Beweeg dagelijks – Wandelen, fietsen, zwemmen: het helpt om de extra mentale energie kwijt te raken en maakt dopamine vrij — precies dat stofje wat mist als je ADD hebt.
- Vermijd overprikkeling – Te veel schermtijd of multitasken maakt je hoofd juist nog drukker. Probeer blokken zonder telefoon of notificaties in te bouwen.
- Accepteer je brein – Het doel is niet om je hoofd helemaal leeg te maken (dat lukt niemand), maar om er beter mee om te gaan. Aardig zijn voor jezelf werkt beter dan jezelf forceren.
Wanneer extra hulp slim is?
Blijft je hoofd zó druk dat je er slecht van slaapt of vastloopt op werk of met je studie? Dan kan het helpen om met een coach te kijken naar gerichte strategieën. Een hoofd dat veel denkt, is niet ‘fout’ — het hoort bij wie je bent. Maar met de juiste aanpak kun je leren om meer rustmomenten te creëren, zodat je niet alleen veel denkt, maar ook doet en geniet.
Waarom Bzonder?
Bzonder! Zorg & Coaching is de specialist bij ADHD, ADD, autisme en burnout. Bij Bzonder besteden we veel aandacht aan wie jij bent als persoon. Vanzelfsprekend zijn we gebonden aan standaarden en DSM classificaties, dit is de basis van diagnostiek. Voor ons is diagnostiek echter niet alleen ‘symptomen vinken’, maar ook kijken naar wie jij bent. We zien bijvoorbeeld veel vrouwen die pas op latere leeftijd een diagnose kregen, omdat door aangeleerde compensatiestrategieën ADD niet eerder werd herkend.
Daarnaast doen we uitgebreid onderzoek naar verschillende onderdelen van jouw persoonlijkheid en klachten. We kijken dus niet alleen naar of je wel of niet één bepaalde diagnose hebt, maar onderzoeken jou als geheel. Dit betekent dat een completer plaatje krijgt van waar jouw klachten vandaan komen. Je krijgt van ons een psychologische rapportage na afronding.
Bzonder! heeft geen wachtlijsten. Je kunt bij ons vrijwel direct beginnen met jouw ADD diagnosetraject.
De snelle checks
✓ Je hebt geen verwijzing van de huisarts nodig
✓ We hebben geen wachtlijst
✓ Geschikt voor 18+
✓ Geen vergoeding door verzekering (dit geldt voor elke zorgverzekering in Nederland bij een losstaand diagnostiektraject)
Meer weten of aanmelden?
Je kan hier contact met ons opnemen of een kennismaking met ons inplannen.
Ook kan je je direct aanmelden voor diagnostiek.
Mogelijk ook interessant voor jou
Loopbaancoaching bij ADD of ADHD